Neurochirurgická klinika

Vztah origa meningiomu k arachnoidálním membránám, rozsahu resekce a chirurgickým rizikům

doc. MUDr. Vladimír Přibáň, Ph.D.

Neurochirurgická klinika

V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavním řešitelem je Ústřední vojenská nemocnice - Vojenská fakultní nemocnice Praha. Jedná se o tříletý projekt AZV č. NV19-04-00272, který byl zahájen 1. 5. 2019.

Úvod:

Meningeomy představují nejčastější extraaxiální tumoru mozku. Zatímco supratentoriální meningeomy jsou chirurgicky relativně snadné, představují meningeomy baze chirurgickou výzvu a jsou zatíženy významnou pooperační morbiditou/mortalitou. Definice vztahu origa tumoru k arachnoidálním membránám je předpokladem zlepšení výsledků chirurgické léčby

Cíl:

1. nová klasifikace meningeomu baze lební na podkladě vztahu k arachnoidálním cisternám.

2. chirurgické plánování typu výkonu s ohledem na anatomii cisteren. Identifikace rizikových faktorů, určení rozsahu výkonu eventuálně určení typu terapie (radikální, subtotální resekce, radiochirurgie..)

Metodika:

část A: experimentální studie. Kadaverózní práce (dr. Decediusová –ÚVN, Anatomický ústav Tours, Francie). Příprava preparátů pomocí nástřiku tepenného systému červeným latexem a žilního modrým latexem s následným 3 týdny trvající impregnaci v roztoku formolu a peroxidu vodíku. To zajistí fixaci neurovaskulárních struktur. Následně je „odbroušena“ baze lební a odstraněna dura mater. Takto je získán preparát arachnoidálních cisteren mozku. Pilotní výsledky jsou přijaty k publikací v časopisu s IF.
část B: klinická. Retrospektivní a prospektivní zhodnocení souboru centrálních meningeomu baze je multicentrické (ÚVN, Plzeň, České Budějovice, Ostrava, Liberec, Olomouc). Hodnotí se věk pohlaví, Karnofsky status a neurologický stav. Graficky origo tumoru, objem, typ růstu, přítomnost edemu a arachnoidální membrány. Rozsah chirurgické resekce, časný pooperační nález, Karnofsky, komplikace, FU za 3-6 měs.

část A. znalost detailní topografické anatomie arachnoidálních cisteren je předpokladem správného operačního přístupu.

B. klinická část-znalost vztahu origa k cisternám, analýza komplikací v retrospektivní a prospektivní části je předpokladem správné léčebné modality.

Diskuze:viz výše.

Závěr:

Probíhající grantAZV č. NV19-04-00272. V klinické části probíhá skórování v multicentrické databází. Výsledky pilotní fáze experimentální jsou přijaty k publikaci v časopisu s IF.

Projekt byl schválen Etickou komisí FN a LF UK v Plzni dne 28.6.2018)