2. interní klinika

Dlouhodobé trendy sekundární prevence ICHS a predikce rizika ve vybraném vzorku české populace-česká část studie EUROASPIRE V.

Prof. MUDr. Otto Mayer CSc., prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc., doc. MUDr. Jan Bruthans CSc

2. Interní klinika FN a UK/LF Plzeň, Thomayerova nemocnice Praha

 

Popis projektu

V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavní řešitelskou organizací je Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze. Jedná se o 4letý projekt AZV č. 17-29520A, který byl zahájen 1.4.2017.

Úvod:

Projekt EURASPIRE již od svého počátku v roce 1995 objektivizuje ve stále větším počtu evropských zemí do jaké míry jsou v praxi dodržována pravidla formulována tzv. Společnými evropskými Guidelines pro kardiovaskulární prevenci. Projektu se od jejího začátku vždy účastnila i česká centra (LF/FN Plzeň a Thomayerova nemocnice/IKEM Praha) a aktuálně se jedná již o pátou podobnou vyšetřovací kampaň. Jednotná metodika umožňuje jednak srovnání získaných dat v časové řadě, ale i porovnání mezi jednotlivými evropskými zeměmi a centry. Projekt je koncipován tak, že vždy po vydání příslušných Guidelines následuje s určitým odstupem jedna z kampaní EUROASPIRE, která má určit dopad těchto doporučení na skutečnou praxi v realizaci sekundární prevence ischemické choroby srdeční (ICHS).

Cíl:

Objektivizovat adherenci k doporučeným cílovým hodnotám základních rizikových faktorů a preskribci základní farmakoterapie, tak jak to bylo formulováno 5. Společnými doporučeními ESC. Stanovit mortalitní a morbiditní výstupy u pacientů vyšetřených v předcházejících kampaních EUROASPIRE (I-IV).

Metodika:  

Celkem bylo v obou českých centrech retrospektivně identifikováno vždy 625 pacientů alespoň 6 měsíců po akutním koronárním syndromu a/nebo koronární revaskularizaci.  Respondenti byli vyšetřeni podle standardního protokolu.  

Výsledky:

Kromě základních a v podstatě jen deskriptivních údajů ohledně adherence k doporučeným principům sekundární prevence (která se stala součástí celoevropské analýzy studie EUROASPIRE V) byl soubor použit i pro řadu dalších sub-analýz věnovaných různým aspektům etiologie kardiovaskulárních chorob (kromě jiného, na základě našich lokálních dat z projektu doposud vyplynulo více než 20 publikací v impaktovaných časopisech a další jsou ještě připravovány)

Závěr:

Projekt EUROASPIRE nám celkem unikátně mapuje nejen jak se v průběhu více než 20 let u nás měnil přístup k sekundární prevenci ICHS, ale i jak se vyvíjel osud pacientů po infarktu myokardu a nakolik jsme v tomto srovnatelní se zbytkem Evropy.

 

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni dne 4.6.2015