Význam genetického profilu ovariálního karcinomu v prevenci vzniku, rozvoje a suboptimální léčebné odpovědi onemocnění
Prof. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
Gynekologicko-porodnická klinika
Popis projektu
V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavní řešitelskou organizací je Státní zdravotní ústav Praha. Jedná se o čtyřletý projekt AZV č. NU20-09-00174, který byl zahájen 1. 5. 2020.
Úvod:
Karcinom ovaria (OC) je hlavní příčinou úmrtí žen na gynekologické malignity. Pro rozvoj účinnějších metod prevence i screeningu OC a snížení jeho vysoké mortality je nezbytné lepší porozumění genetické variability pacientek s OC a její souvislosti s faktory prostředí, ovlivňujícími vznik, prognózu, progresi a úspěšnost léčby onemocnění.
Cíl:
Hlavními cíli projektu jsou; 1) stanovení zárodečné genetické variability a mutačního profilu vybraných 94 genů v krvi pacientek s OC pomocí cíleného sekvenování nové generace (NGS) a porovnání se zdravými kontrolami v kontextu s hlavními etiologickými faktory onemocnění; 2) stanovení genetické variability a somatických mutací v testovacím panelu 94 genů v nádorové tkáni pacientek pomocí cíleného NGS; 3) identifikace změn genetického profilu panelu 94 genů v průběhu léčby onemocnění s využitím intervalového odběru nádorové tkáně v rámci neoadjuvantní chemoterapie; 4) výzkum vztahů genetické variability sledovaných genů s klinickými a patologickými daty pacientek s OC, prognózou, progresí, rozvojem metastáz a účinky terapie, 5) in silico predikce funkčního významu nalezených genetických variant; 6) Validace kandidátních genetických variant u pacientek s OC pomocí real-time PCR a přímého sekvenování.
Metodika:
V projektu bude pomocí technologie sekvenování nové generace studován genetický profil potenciálně významných genů u pacientek s OC a zároveň změny tohoto profilu v průběhu léčby onemocnění. Naším cílem je nalezení významných zárodečných i somatických genetických variant ovlivňujících vznik, progresi i přežívání pacientek s OC. Na základě výsledků bude sestaven panel významných genů z hlediska genetické variability OC, který bude validován a doporučen pro využití v klinické praxi jako nový způsob odhadu rizika vzniku, stanovení léčebné strategie a predikci odpovědi OC na podanou léčbu.
Očekávané výsledky:
Hlavním výstupem projektu bude doporučení validovaného panelu genů pro další studium rizika vzniku OC a pro odhad prognózy, progrese a léčebné odpovědi OC. V rámci řešení projektu očekáváme nalezení dosud neznámých genetických variant, a environmentálně podmíněných vztahů, které mohou být specifické pro českou populaci a mohou tedy mít zásadní význam pro screening nádorové predisposice i predikci léčebné odpovědi, včetně individualizace terapie. Hlavním výstupem projektu budou čtyři publikace s impakt faktorem, další práce v českém odborném periodiku a prezentace na odborných konferencích a v rámci celoživotního vzdělávání zdravotníků.
Diskuze:
Léčba karcinomu ovaria přes nesporné pokroky jak v oblasti chirurgické léčby, tak chemoterapie a biologické léčby naráží na limity stávajících postupů a letalita onemocnění zůstává vysoká. Hlubší poznání genetické podstaty onemocnění, včetně jednotlivých kroků karcinogeneze, umožňuje další pokroky ve všech součástech léčebného managementu.
Závěr:
Karcinom ovaria je gynekologickým nádorem s nevyšší letalitou. Projekt přispěje k lepšímu poznání genetické podstaty onemocnění, zpřesnění prognózy onemocnění, stanovení léčebné strategie a predikce odpovědi na podanou léčbu.
Projektu bylo dne 19. 6. 2019 uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni