kardiologická klinika

Duální protidestičková léčba pacientů s akutním infarktem myokardu v kardiogenním šoku - studie DAPT-SHOCK AMI (PRAGUE-23)

doc. MUDr. Milan Hromádka, Ph.D.

Kardiologická klinika

V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavním řešitelem je Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jedná se o 4 letý projekt AZV č. NV19-02-00086, který byl zahájen 6/2018.

Úvod: 5-10% akutních infarktů myokardu je komplikováno kardiogenním šokem, v 80% se jedná o nemocné s AIM s elevacemi segmentů ST. Hospitalizační mortalita nemocných s kardiogenním šokem při přijetí do nemocnice je okolo 50%. Podání duální antiagregační léčby, kyseliny acetylsalicylové a inhibitoru P2Y12,, bezprostředně po stanovení diagnózy je základem léčby aterotrombózou podmíněných akutních koronárních syndromů. Preferovány jsou nové generace P2Y12 inhibitorů (ticagrelor či prasugrel), které jsou však dostupné pouze v perorální formě. Cangrelor je jediný inhibitor P2Y12 s možností parenterálního podání, k účinné inhibici ADP-indukované agregace destiček dochází již po 2 minutách od podání.

Cíl: Srovnání vlivu parenterálního cangreloru s doporučovanou léčbou ticagrelorem na ADP indukovanou agregaci destiček a výskyt velkých kardiovaskulárních příhod.

Metodika:  Jedná se o multicentrickou randomizovanou dvojitě zaslepenou studii fáze IV. Klinického hodnocení.Nemocní jsou randomizováni k léčbě: rameno A: cangrelor a ticagrelor-placebo a rameno B: ticagrelor a cangrelor-placebo. Následné kontroly jsou 7. a 30. den a po 1 roce. Primárním cílovým laboratorním ukazatelem je efektivní inhibice destiček (PRI) < 50% v čase 2. a 3. vyšetření VASP. Primárním cílovým klinickým ukazatelem je výskyt smrti/infarktu myokardu/CMP 30. den.

Očekávané výsledky – hypotéza: Intravenózní cangrelor bude efektivnější v časnosti nástupu a v podílu nemocných s účinnou inhibicí ADP-indukované agregace destiček a bude minimálně stejně efektivní ve snížení velkých kardiovaskulárních příhod ve srovnání s recentně doporučovanou léčbou perorálním ticagrelorem.

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 13062017-23-1 dne 7.6.2018