Extrakorporální membránová oxygenace v léčbě kardiogenního šoku (studie ECMO-CS)
prof. MUDr. Richard Rokyta, Ph.D.
Kardiologická klinika
Popis projektu
V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavním řešitelem je Nemocnice na Homolce. Jedná se o 7-letý projekt AZV č. 15-27994A . Nábor pacientů byl zahájen v říjnu 2014.
Úvod: Kardiogenní šok je přes významné pokroky v intervenční a intenzivní léčbě stav s vysokou mortalitou. Venoarteriální extrakorporální membránová oxygenace (VA-ECMO) je stále častěji používanou oběhovou podporou, nicméně současná evidence pro použití VA-ECMA u pacientů v kardiogenním šoku je nedostatečná.
Cíl: Srovnání 2 terapeutických postupů v léčbě těžkého kardiogenního šoku: časně konzervativní léčby s časným zahájením VA ECMA.
Metodika: Do studie budou zařazováni pacienti s rychle progredujícím nebo těžkým kardiogenním šokem dle předdefinovaných echokardiografických, hemodynamických a metabolických kritérií.
Pacienti budou randomizování do jedné ze dvou větví: okamžité napojení na VA-ECMO nebo časně konzervativní terapie. Všechny ostatní diagnostické a terapeutické postupy (včetně perkutánní koronární intervence nebo kardiochirurgické operace) budou prováděny dle současných standardů péče. Klinické sledování zahrnuje vizity za 30 dnů, 6 měsíců a 12 měsíců. Primární sledovaný cíl je kompozitní a zahrnuje smrt z jakýchkoliv příčin, resuscitovanou srdeční zástavu a implantaci jiné mechanické srdeční podpory ve 30 dnech. Cílový počet zařazených pacientů je 120 (60 v každém rameni), to umožní s 80 % sílou detekovat 50 % redukci primárního cíle na hladině alfa 0.05.
Hypotéza: Časné použití VA-ECMA v léčbě pacientů v kardiogenním šoku zlepší jejich dlouhodobý klinický výsledek.
Závěr: Výsledky randomizované české multicentrické studie ECMO-CS mohou významně ovlivnit současné léčebné postupy u pacientů v těžkém a rychle progredujícím kardiogenním šoku.
Projekt byl schválen Etickou komisí FN a LF UK v Plzni dne 5.6.2014