Oddělení epidemiologie

Viry v souvislosti s alimentárními infekcemi – molekulární epidemiologie a metody rychlé detekce

prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc.

Oddělení epidemiologie

Popis projektu

V tomto projektu je FN Plzeň spoluřešitelem. Hlavním řešitelem je Výzkumný ústav veterinárního lékařství,v.v.i.. Jedná se o 4letý projekt AZV č. 17-31921A, který byl zahájen 17.4. 2017 (prodloužen do 30.6.2021).

Úvod: V současnosti je přenos virů kontaminovanými potravinami a prostředím obecně známým problémem. Tento způsob přenosu byl popsán u celé řady virových agens, z nichž nejvýznamnější jsou humánní noroviry, virus hepatitidy A a virus hepatitidy E. Oproti zahraničí jsou v České republice u epidemií způsobených kontaminovanými potravinami nebo prostředím viry jako příčina onemocnění určeny jen výjimečně

Cíl: V současnosti je přenos virů kontaminovanými potravinami a prostředím obecně známým problémem. Tento způsob přenosu byl popsán u celé řady virových agens, z nichž nejvýznamnější jsou humánní noroviry, virus hepatitidy A a virus hepatitidy E. Oproti zahraničí jsou v České republice u epidemií způsobených kontaminovanými potravinami nebo prostředím viry jako příčina onemocnění určeny jen výjimečně.

Metodika: Molekulární epidemiologie (genotypizace a porovnání specifických oblastí genomů získaných izolátů) kombinovaná s deskriptivní analýzou epidemiologických charakteristik.

Očekávané výsledky: Získání prvních výsledků k objasnění cirkulace virů přenášených potravinami na našem území.

Diskuze: Během sledovaného období bylo prokázáno 14 různých genotypů, resp. variant z genoskupin GI, GII a GIX (dříve GII.15). Nejčastěji byly potvrzeny infekce vyvolané noroviry (NoV) GII.4 Sydney-2012, které vyvolaly 70,3 % onemocnění. Tato varianta norovirů byla prokázána ve 24 měsících z celkového počtu 34 měsíců sledování. Norovirové infekce se vyskytovaly především v podzimních a zimních měsících (říjen-březen), v tomto období bylo diagnostikováno 68, tj. 57,6 % onemocnění. Norovirová  infekce byla potvrzena ve všech věkových skupinách, věk pacientů se pohyboval od 0 do 96 let (medián 8, průměr 27,9 let). Analýza zastoupení nejčastější varianty NoV GII.4 Sydney-2012 potvrdila statisticky významný rozdíl ve výskytu této varianty ve věkové skupině 0-4 let při porovnání se staršími osobami (χ2 = 5,37, P=0,02). Pacienti s norovirovou infekcí měli bydliště vesměs v okrese Plzeň-město (51 osob). Z anamnézy nemocných vyplynulo, že 35 z nich (29,7 %) mělo v době prvních příznaků dalšího nemocného s příznaky gastroenteritidy v rodině.

Závěr: Studie je prvním pokusem o zmapování molekulární epidemiologie norovirů nejen v Plzeňském kraji, ale v celé České republice. I přes relativně nízké počty oficiálně hlášených onemocnění patří nepochybně noroviry i u nás k velmi důležitým původcem gastroenteritid, je proto žádoucí rozšiřovat spektrum našich znalostí o jejich cirkulaci.

Projektu bylo schválen Etickou komisí FN a LF UK v Plzni dne 30.6.2016