Vitamin D – změny hladin za fyziologických a patologických stavů

Prof. PharmDr. Radek Kučera, Ph.D.

Úvod: Vitamin D je potřebný v lidském organizmu v každém věku. Je známo, že nedostatek vitaminu D je spojen s celou řadou onemocnění. Systematické sledování s respektováním sezónních výkyvů hladin vitaminu D poskytne přesnější obraz o hladinách vitaminu D u jednotlivých skupin zkoumaných osob. Při nedostatku vitaminu D se kromě dietních opatření, zásadním způsobem uplatňuje substituce. Efektivní substituce vitaminu D je závislá na řadě faktorů, od věku až po životní styl zkoumaných osob. Způsobem, který nepřináší rizika ani nadměrnou zátěž pro zkoumané osoby zjistíme rozdíly v hladinách vitaminu D u různých skupin osob populaci. Sledování efektu substituce umožní stanovení individuálních substitučních algoritmů respektující rozdíly mezi zkoumanými osobami.

Cíl: Cílem našeho projektu je hledat vztahy mezi změnami hladin vitaminu D v závislosti na ročním období, hmotnosti pacienta, fyzické aktivitě, probíhajících infekčních chorobách, nádorových a kardiovaskulárních onemocnění. Jedním z cílů je i vypracování schématu optimální substituce.

Metodika: Základní metodikou je chemiluminiscenční stanovení 25-OH vitaminu D. V případě potřeby bude možné použít též stanovení aktivní formy 1,25-(OH)2 vitaminu D, rovněž chemiluminiscencí.

Očekávané výsledky: Očekáváme nalezení rozdílných hladin vitaminu D u různých skupin zkoumaných osob v populaci. Po vyhodnocení rozdílů bude možné určit rizikové skupiny osob s nízkými hladinami vitaminu D. Při nedostatku vitaminu D se kromě dietních opatření, zásadním způsobem uplatňuje substituce vitaminu D. Efektivní substituce je závislá na řadě faktorů, od věku až po životní styl zkoumaných osob. Sledováním efektu substituce vitaminu D bude možné vypracovat nejefektivnější model substituce individuálně pro každou rizikovou skupinu.

Diskuze: Jedná se o prospektivní studii, která bude zahrnovat zdravé jedince a pacienty s infekčními, nádorovými a kardiovaskulárními chorobami. V rámci studie plánujeme odebrat probandům periferní žilní krev v objemu cca 10 ml. Získané výsledky dáme do souvislosti se zdravotním stavem každého účastníka studie.

Závěr: Vitamin D působí jako steroidní hormon a podílí se na mnoha metabolických procesech v lidském těle. Jeho dostatečná hladiny zajišťuje řádou funkčnost a patřičnou efektivitu těchto procesů. Nízké hladiny vitaminu D v séru by měly být jasným signálem pro jeho doplnění v každém věku. Pokud je indikována suplementace vitaminem D, je doporučeno monitorovat sérové hladiny vitamínu D, aby byla zajištěna optimální individuální dávka vitaminu D. Nové poznatky společně s dobrou dostupností monitorace hladin vitaminu D v krvi umožňují nastavení bezpečných substitučních dávek a snižují možnost předávkování na minimum.

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 374/2020