Popis projektu

Biomarkery jaterních chorob

RNDr. Marie Karlíková, Ph.D.

Úvod: Civilizační onemocnění, jako je NAFLD (non alcoholic fatty liver disease- nealkoholové ztukovatění jater), NASH (nealkoholová steatohepatitida), obezita, metabolický syndrom či diabetes mellitus typu 2, patří k nejčastějším rizikovým faktorům pro vznik jaterní fibrózy, cirhózy až hepatocelulárního karcinomu (HCC) ve vyspělých zemích.  Dalším významným postižením jater jsou sekundární nádory jater - jaterní metastázy, nejčastěji kolorektálního origa. Vzhledem k nárůstu civilizačních onemocnění stoupá i incidence jaterního poškození, avšak u NAFLD, NASH či metabolického syndromu byl pozorován blahodárný vliv režimových opatření včetně lázeňské léčby na stav jaterní tkáně. Pro dlouhodobé přežití a kvalitu života pacientů jsou důležité časná diagnostika, optimální volba léčby, ale i režimová opatření, monitorace rizikových faktorů a pečlivé sledování pacientů s vysokým rizikem vzniku HCC. Specifické biomarkery poškození jaterní tkáně a jaterních chorob (či jejich kombinace), stanovené v krevním séru či plazmě pacienta, by mohly vhodně doplnit zobrazovací metody či výsledky histologie bez dodatečné zátěže pacienta.

Metodika: Studie sleduje dva směry: 1/pacienti s benigním onemocnění jater, léčení na III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, kteří absolvují lázeňskou léčbu, a 2/pacienti s maligním onemocnění jater, kteří jsou léčneni ve FN Plzeň. Pacientům bude odebrán vzorek krve před zahájením  léčby a v intervalech 6 měsíců (pacienti s benigním onemocněním jater) a před operací (pacienti s nádory jater). Vzorky krevního séra a plazmy budou uchovávány při -80⁰C až do analýzy za dodržení zásad pro preanalytiku. V krevním séru či plazmě budeme průběžně stanovovat rutinními imunoanalytickými metodami klasické nádorové markery (AFP, PIVKA II, CEA, CA 19-9, CYFRA 21-1, TPS) a další biomarkery (IGF-1, PIIINP). Dalšími metodami (ELISA, xMAP technologie, technologie SimplePlex) budeme stanovovat Glypican-3, osteopontin, VEGF, cytokiny a markery kolagenu. K posouzení významu biomarkerů a jejich kombinací využijeme výsledky histologií (jak bioptické, tak pooperační) a výsledky USG a PET-MR. Na základě stanovení budeme provádět odhad funkční kapacity jaterního parenchymu a budeme hodnotit využití biomarkerů pro diferenciální diagnostiku (odlišení HCC od benigních onemocnění jater a od jaterních metastáz), eventuálně pro prevenci vzniku HCC u chronických onemocnění jater. Výsledky vyhodnotí statistik pomocí software SAS/STAT s cílem stanovit optimální algoritmus biomarkerů. Uvedené algoritmy budeme testovat na nové skupině pacientů (30 pacientů s NAFLD/NASH, 30 pacientů s HCC a 30 pacientů s jaterními metastázami), vypracujeme doporučený postup a zavedeme tento doporučený postup do praxe ve Fakultní nemocnici Plzeň. Po dobu posledního roku trvání studie budou již výsledky pravidelně k dispozici lékařům.

Očekávané výsledky: Očekáváme nalézt optimální algoritmy (na základě multivariační logistické regrese, skórovacích systémů, diskriminačních analýz apod.), zahrnující sérové biomarkery, pro monitoraci léčby NAFLD a NASH a pro časnou diagnostiku a optimální volbu léčby nádorů jater. Konkrétně plánujeme vytvoření algoritmů pro:

1/ posouzení efektu režimové terapie (vč. lázeňské léčby) na NAFLD a NASH ;

2/ časnou diagnostiku HCC a jaterních metastáz;

3/ posouzení agresivity nádorů jater;

3/ posouzení funkčního stavu jater a regenerační kapacity jater pro optimální volbu léčby -.

Studované biomarkery byly vybrány na základě publikovaných studií a našich předběžných studií. Hladiny biomarkerů budou korelovány s výsledky zobrazovacích metod (elastografie, CT, sono) a v případě nádorů s výsledky histologie nádorové tkáně. Všechny výsledky budou statisticky zhodnoceny a na jejich bázi vytvořeny optimální algoritmy. Algoritmy budou dále verifikovány a měly by být k dispozici klinikům ve formě doporučených postupů.

Závěr: Nalezené a ověřené algoritmy by měly přispět k optimalizaci péče o pacienty s poškozením jater, a to péče preventivní i léčebné.

 

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 368/2020