Využití fluidní biopsie v predikci a monitoraci léčebné odpovědi na terapii u pacientů s nemalobuněčným plicním karcinomem (NSCLC)
MUDr. Martin Svatoň, Ph.D.
Klinika pneumologie a ftizeologie
Popis projektu
Úvod: Hlavním cílem studie je predikce efektu léčby u pacientů s NSCLC indikovaných k systémové léčbě a monitoraci vývoje léčebné odpovědi na základě změn hladin cirkulující nádorové DNA, příp. nekódujích RNA, v periferní krvi / fluidothoraxech nemocných.
Cíl: 1. Systematické stanovování cirkulující volné nádorové DNA (ctDNA) v krvi a fluidothoraxu u nemocných s plicními karcinomy. Vzájemná korelace mutačního profilu nádorové DNA zjištěného ze vzorku nádoru a ctDNA z výpotku a z fluidothoraxu. Mutační profil bude stanoven metodou NGS a ddPCR.
2. Monitorace vývoje hladiny ctDNA (ddPCR) v odebraných vzorcích.
3. Stanovení vybraných nekódujících RNA v krvi pacientů a monitorace hladin exprese v průběhu léčby.
4. Systematické stanovování korelace genetických a klinických dat – klinický výstup, doba do recidivy nádoru („progression free survival“) a doba celkového přežití („overall survival“).
5. Korelace hladin genetických markerů ke klinickým a běžně stanovovaným laboratorním parametrům
6. Zařazení nemocných do přesnějších prognostických skupin dle aktualizované WHO klasifikace za pomoci stanovených biomarkerů u všech typů zkoumaných nádorů.
7. Redukce molekulárně-geneticky nespecifikované skupiny karcinomů plic, u které je volba optimálního léčebného postupu podstatně obtížnější a méně přesná.
8. Vzájemná korelace všech získaných výstupů s cílem optimalizovat diagnostiku a péči o nemocné.
9. Publikační výstupy.
Metodika: Skupina cca 80-100 nemocných s plicními nemalobuněčnými plicními karcinomy (tj. dlaždicovými karcinomy a adenokarcinomy) léčených ve FN Plzeň v průběhu řešení projektu.Konkrétní použité metodiky: odběry krve + fluidothoraxu, stanovení onkomarkerů a biochemických parametrů, izolace DNA a RNA, NGS, ddPCR, miRNA stanovení.
Očekávané výsledky:
Upřesnění pacientů s rizikem časné progrese onemocnění.
Zpřesnění diagnostiky výpotků pomocí stanovení ctDNA.
Diskuze:
V dnešní době se nefunkčnost dané léčby stanuje obvykle na základě tzv. RECIS kritérií, tedy na základě CT nálezů. Tyto nálezy však dokumentují až samotné zhoršení nálezu, a tedy často i stavu pacienta. Bylo by proto žádoucí najít parametry, které upozorní na vyšší riziko selhání léčby a tyto nemocné bedlivěji sledovat. Doufáme, že by ctDNA příp. spolu s onkomarkery / vybranými lab. Markery příp. některé nekódujcí RNA mohly být v tomto směru přínosem.
Maligní fluidothorax je dnes diagnostikován na základě pozitivní cytologie na přítomnost maligních buněk. Tato metoda ale není dostatečně citlivá. Proto je naším cílem posoudit, zda pomocí vyšetření ctDNA ve výpotcích můžeme dosáhnout lepší diagnostické přesnosti.
Závěr: Očekáváme, že ctDNA může napomoci určit pacienty s rizikem časné progrese a též příp. zpřesnit výsledky v diagnostice fluidothoraxů.
Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 298/2020