Oční klinika

Výroba očních kapek z autologního séra a stanovení jejich účinku in vivo a in vitro

MUDr. Markéta Sobotová

Oční klinika

Úvod: U pacientů po alogenní transplantaci kostní dřeně bývá často v rámci chronické reakce štěpu proti hostiteli diagnostikován těžký syndrom suchého oka nereagující na konvenční terapii lubrikancii a implantaci okluzorů slzných cest. Dlouhodobá terapie lokálními kortikosteroidy není žádoucí a aplikace cyklosporinu A nebývá pacienty dobře tolerována. Autologní sérové oční kapky obsahují řadu růstových faktorů, které stimulují proliferaci a migraci epiteliálních buněk rohovky a spojivky a subjektivně i objektivně zlepšují  stav na předním segmentu oka.

Cíl: Cílem výzkumu je zavedení výroby autologních sérových očních kapek ve FN Plzeň dle podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví, provedení stabilitní studie se stanovením koncentrace růstových faktorů obsažených v sérových kapkách pomocí multiplexové xMAP imunoanalýzy, zavedení postupů ke kontrole sterility kapek, posouzení účinnosti kapek u hematoonkologických pacientů s těžkým syndromem suchého oka nedostatečně reagujícím na konvenční terapii a případně stanovení efektu kapek na komerčně dostupných buněčných kulturách lidského epitelu rohovky.

Metodika: Autologní sérové oční kapky budou aplikovány u 30 hematoonkologických pacientů s těžkým syndromem suchého oka nereagujícím na konvenční terapii umělými slzami a okluzory slzných cest. U těchto pacientů bude vyšetřena kvalita slzného filmu a zhodnocen stav předního segmentu oka před zahájením terapie a v pravidelných intervalech po započetí léčby autologními sérovými očními kapkami. Přínos terapie bude vyhodnocován i na základě intenzity subjektivních potíží pacienta uvedených v pravidelně vyplňovaném formuláři.

V rámci stabilitní studie budou pomocí multiplexové xMAP imunoanalýzy stanoveny koncentrace růstových faktorů a cytokínů v sérových kapkách po jejich přípravě a v období expirace.

Očekávané výsledky: Zavedení přípravy autologních sérových očních kapek ve FN v Plzni, ověření kvality připravených kapek v rámci stabilitní studie, subjektivní i objektivní zlepšení nálezu na předním segmentu oka u hematoonkologických pacientů s těžkým syndromem suchého oka léčeným autologními sérovými očními kapkami.

Diskuze: Léčba autologními sérovými kapkamimůže výrazně zlepšit a stabilizovat oční nález a předejít tak vzniku rohovkového vředu se všemi jeho negativními důsledky: náročná intenzivní léčba rohovkového vředu za hospitalizace pacienta, transplantace amniové membrány do defektu rohovky a na povrch oka, navýšení celkové imunosupresivní terapie do zhojení a stabilizace nálezu s možnými nežádoucími účinky plynoucími z této terapie, různý stupeň trvale zhoršeného vidění až úplná ztráta zraku v případě perforace vředu s infekční komplikací.

Závěr: Autologní sérové oční kapky připravené dle podmínek MZ jsou léčivým přípravkem s pozitivním efektem na stav předního segmentu okau hematoonkologických pacientů s těžkým syndromem suchého oka.

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 375/2020