Inovativní zobrazovací metody
Prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
Klinika zobrazovacích metod
Popis projektu
Úvod: V diagnostice a dále kontrole účinku terapie mají v současné době významné postavení nové pokročilé zobrazovací techniky pomocí výpočetní tomografie, magnetické rezonance a hybridních zobrazovacích metod v diagnostice a terapii onemocnění nádorových, zánětlivých, cévních a neurodegenerativních onemocnění
Cíl: Projekt je zaměřen na vývoj nových klinických aplikací pokročilých strukturálních a molekulárních metod pomocí PET s podáním radiofarmak s receptorovým účinkem, vazbou na PSMA a eventuální použití látek pro hodnocení senescence, fibroprodukce, dále analýzy dat dynamických postkontrastních studií na MRI s komparací DWI, zejména se zaměřením na texturu nádorové tkáně. U nádorů, zejména mozku, prsu a prostaty a dále dlaždicobuněčných nádorů se zaměříme na analýzu heterogenity nádorů a intratumorózní evoluce pomocí markerů proteosyntézy, hypoxie a vývoje receptorového fenotypu nádorových tkání. U nenádorových procesů budou nové molekulární metody cíleny na průkaz amyloidu, také zobrazování zánětlivých procesů pomocí PET. U nádorů jater se budeme věnovat možnostem jejich terapie radioembolizací. V části zaměřené na strukturální zobrazení se zaměříme se na vyšetřování pomocí výpočetní tomografie užitím nového technologického postupu tzv. photon-counting detekce záření X v návaznosti na projekt Efektivita photon-counting detektoru u kardiovaskulárních zobrazení, zobrazení cévního zásobení a tkáňového zobrazení plic, jater a ledvin.
Metodika: Skupiny nemocných, u nichž je indikované vyšetření pro některé z vyšetření při diagnostice, plánování léčby, nebo kontroly jejího efektu. Jedná se o nemocné především s následujícími klinickými diagnózami nebo podezřeními na ně – karcinom prostaty, karcinom prsu, neuroendokrinní nádory, nádory jater, nádory intrakraniální, renální nádory, neurodegenerativní onemocnění mozku, onemocnění srdce a cév, difuzní onemocnění plicního parenchymu, karcinom plic, sepse nebo horečka nejasného původu, záněty gastrointestinální. Mezi inovativní způsoby na něž je zaměřen projekt jsou dynamické postkontrastní vyšetření magnetickou rezonancí – sériové skenování po aplikaci gadoliniové látky technikou T1 váženými obrazy gradientního echa s analýzou farmakokinetiky; photon-counting CT vyšetření technikou s vysokým rozlišením nebo multienergetickou registrací dat na dvouzdrojovém CT, následná analýza pomocí pokročilého SW k hodnocení strukturálního i spektrálního charakteru. Hybridní zobrazení pomocí PET/CT nebo PET/MRI s podáním radiofarmak označených 18-fluorem (fluorodeoxyglukóza, fluoroestradiol, fluoroetyltyrozin etc.) nebo 68Ga (edotreotid, PSMA-11 etc.), endovaskulární radioembolizace částicemi značenými 90Y.
Konkrétní použité metodiky
magnetická rezonance, výpočetní tomografie, hybridní zobrazovací metody PET/ CT a PET/MR
Očekávané výsledky:
Očekávané výsledky jsou především zavedení nových diagnostických algoritmů v diagnostice nádorových onemocnění, dále funkční hodnocení živých tkání pomocí molekulárních zobrazovacích metod k posouzení vnitřního prostředí (takzvaného habitatu) nádorové tkáně, dále detekce strukturálních změň v cévním systému s hodnocením účinku těchto změn na perfuzi tkání, zavedení hodnocení hypoxické adaptace tkání a jejího vztahu k metabolické aktivitě tkáně a odpovědi na léčbu. Dalším významným očekávaným výsledkem je zavedení nových diagnostických postupů pomocí photon-counting CT zejména při zvýšení prostorového a strukturálního rozlišení a zavedení zobrazení s ultranízkou dávkou záření, především v zobrazení kardivaskulráního systému, plicní tkáně, paranasálních dutin.
Diskuze:
Moderní zobrazovací metody jsou klíčovým nástrojem diferenciální diagnostiky a sledování vývoje onemocnění u mnoha socioekonomicky významných onemocnění, patří mezi ně nádorová onemocnění prostaty, prsu a plic a dále nádorová onemocnění hlavy a krku, také mozku, ale i urogenitálních nádorů. U těchto onemocnění vytvoření správného diagnostické algoritmu vede k racionalizaci indikace léčby a ke zkrácení diagnostického procesu a použití v tzv. precision medicine, tedy přístupu, kdy diagnostika a léčba je šitá na míru danému individuu s individuálním typem onemocnění. Shodný přístup je možné použít i u nenádorových onemconění, kterými jsou onemocnění kardiovaskulární, neurodegenerativní včetně diferenicální diagnostiky Alzheimerovy nemocni, nebo onemocnění zánětlivé etiologie, ať již autoimunitní, nebo onemocnění infekčního původu.
Závěr:
Inovativní zobrazovací metody je projekt, který se dlouhodobě věnuje rozvíjení nejmodernějších postupů zobrazení a jejich přímé introdukci do klinických diagnostických algoritmů
Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č. 371/2020