Urologická klinika

Onkourologie

Prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D.

Urologická klinika

Popis projektu

Úvod: Výzkumný záměr je cílen na komplexní diagnostiku a léčbu urologických malignit, nosným tématem jsou nádory ledvin a prostaty a nově i penisu.

Cíl:

Nádory ledvin

Ročně ve FN Plzeň diagnostikováno cca 250 nových případů nádorů ledvin, což tvoří zejména renální karcinomy (RK). U všech nemocných je k dispozici v rámci nemocničního systému dokonalá databáze všech důležitých údajů včetně zobrazovacích vyšetření. U nádorů operovaných (cca 200 ročně) je odebírána tkáň na hluboké zamrazení, díky čemuž máme databázi více než 3000 nádorů vhodných k dalšímu zejména genetickému vyšetřování. Ročně je řešeno několik desítek metastatických RK. U limitovaného počtu nemocných s metastatickým onemocněním je k dispozici tkáň z metastatického ložiska. V současné době se výzkum zaměřuje zejména na novou histopatologickou stratifikaci nádorů ledvin s následným výzkumem klinických zvláštností. Další stěžejní oblastí je možnost predikce odpovědi na systémovou léčbu metastatických RK (TKI - inhibitory tyrosinkinázy a ICI - immune checkpoint inhibitory).

Nádory prostaty

Zaměřeno na diagnostiku a výzkum u metastatického karcinomu prostaty. Ročně je indikováno více než 100 mužů k odběrům PSA a PHI (včetně proPSA) přes 400 nemocných k MRI a následné fúzní softwarové biopsii. Ročně přes 100 podstoupí radikální prostatektomii, od loňského roku robotickou. U několika desítek vysoce rizikových karcinomu prostaty je provedeno PSMA PET MRI. Tato medika byla ve FN Plzeň zavedena jako první a zatím jediné pracoviště v ČR.

Nádory penisu

Ve FN Plzeň se dlouhodobě snažíme vybudovat komplexní centrum péče o nádory penisu. Řešíme jich ročně 15-20, což při celkové incidenci v ČR 100/rok a absolutní roztříštěnosti péče o danou diagnózu v ČR dělá z FN Plzeň největší centrum v ČR. Nosnými tématy výzkumu je histopatologie prekanceróz, penis šetřící metody léčby, využití zobrazovacích metod v diagnostice (FDGPET MRI), invazivní diagnostika sentinelových uzlin (dynamická biopsie, modifikovaná miniinvazivní laparoskopická lymfadenektomie se značením sentinelové uzliny s ICG). Probíhá i sběr vzorků tkáně tumoru a krevního materiálu k liquid biopsy do biobanky pro budoucí použití v rámci klinické studie se zaměřením na detekci minimální reziduální choroby a predikci vývoje onemocnění po operačním výkonu právě s pomocí liquid biopsy. Nově se hodláme zaměřit na využití robotické chirurgie při lymfadenektomiích.

Metodika:

Metodika výzkumu je založena na zavádění nových diagnostických a léčebných algoritmů u daných onemocnění s možností komplexního sledování výsledků zavádění postupů do klinické praxe.

Očekávané výsledky:

Jsou jimi zmíněné diagnostické a terapeutické postupy zavedené do běžné klinické praxe.

Diskuze:

Onkourologie je velmi dynamicky se vyvíjející se část urologie, která skýtá široké možnosti výzkumu se širokými možnostmi zavádění daných výzkumů do klinické praxe. Podmínkou je dostatečné množství ošetřovných případů, multidisciplinární spolupráce kvalifikovaných akademických pracovníků (zejména patologie, zobrazovací metodiky, laboratorní diagnostika, genetika, klinická onkologie). A samozřejmě finanční podpora projektů. Což týmy ve FN Plzeň ve spojení institucionálním výzkumem splňují.

Závěr:

Cílem výzkumu je zavádění nových diagnostických a léčebných algoritmů do klinické praxe.

 

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č.  365/2020