Stomatologická klinika

Rizikové faktory vzniku zubního kazu v časném dětství

doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.

Stomatologická klinika

Popis projektu

Úvod: Výskyt zubního kazu v časném dětství (ECC) je spojován s hygienickými a výživovými návyky, orálními bakteriemi, socioekonomickým stavem rodiny, množstvím a složením sliny a kvalitou zubních tkání. Slina je zajímavá rovněž z hlediska přítomnosti některých proteinů, zejména těch, které se dávají do souvislosti s remineralizací počínajících kazů ve sklovině. Slinné proteiny se považují za možné biomarkery při stanovení rizika ECC.

Cíl: V navrhované studii se hodláme zaměřit na přítomnost rizikových faktorů zubního kazu v časném dětství. Budeme zjišťovat příjem cukrů v potravě a nápojích, na hygienu dutiny ústní a na složení sliny. Ve slině budeme stanovit přítomnost a množství některých proteinů. Cílem studie bude zjistit rozdíly v přítomnosti vybraných slinných proteinů nebo jejich hodnot u dětí s ECC a dětí bez výskytu zubního kazu a nalézt slinné biomarkery ECC.

Metodika: Případový soubor bude tvořit nejméně 50 dětí ve věku do 6 let se zubním kazem v časném dětství a kontrolní soubor nejméně 50 dětí ve věku do 6 let s intaktním chrupem. 

Před vyšetřením dětí obdrží zákonní zástupci informace o studii, souhlas se zařazením dítěte do studie a souhlas s odběrem biologického materiálu (sliny) a s uchováním vzorků v Biobance FN Plzeň. Po podepsání informovaných souhlasů zákonnými zástupci budou děti vyšetřeny běžným způsobem (anamnéza, klinické vyšetření), bude stanovena úroveň ústní hygieny, index kpe (index kazivosti), index ri (index ošetření), odebrány vzorky sliny, zjištěna míra a hmotnost (body mass index). Hygienické a výživové návyky budou sledovány pomocí dotazníků a vzorky sliny budou analyzovány na přítomnost vybraných slinných proteinů metodikou ELISA. Detekce bude kolorimetrická, provede se fotometrem při požadované vlnové délce.

Očekávané výsledky: Předpokládáme, že nalezneme souvislost mezi výskytem ECC a přítomností vybraných proteinů ve slinách nebo odlišnými hodnotami těchto proteinů. Výsledky budou publikovány a prezentovány na odborných akcích. Dále předpokládáme vytvořenídoporučeného postupu prevence ECC. Dosavadní doporučené postupy se zaměřují zejména na hygienu dutiny ústní, používání fluoridových zubních past a výživových návyků. Tato doporučení hodláme rozšířit o stanovení vybraných slinných biomarkerů a detailně vypracovaných výživových doporučení pro jednotlivé věkové skupiny dětí. Platnost doporučeného postupu bude celostátní.

Diskuze: Zubní kaz v časném dětství je jedna z nejrozšířenějších chorob dětského věku, která může dítěti způsobit celou řadu komplikací a výrazně snížit kvalitu života nejen dítěte ale i celé rodiny. Zubní kaz v časném dětství je onemocnění multifaktoriální, na kterém se účastní mikroorganizmy zubního mikrobiálního plaku, cukry přijímané v potravě, kvalita tvrdých zubních tkání, množství a složení sliny a pravděpodobně i další rizikové faktory, které ještě nejsou zcela prozkoumané. Mezi tyto faktory patří proteiny přítomné ve slinách – potenciální biomarkery zubního kazu v časném dětství.

Výzkumu slinných proteinů, jejich vztahu ke vzniku zubního kazu a hledání vhodných slinných biomarkerů použitelných pro stanovení rizika zubního kazu v časném dětství je zatím věnovaná pouze okrajová pozornost.

 

Závěr: Mezioborová studie přinese nové poznatky propojením klinických nálezů, výživových a hygienických návyků s přítomností a hodnotami sledovaných slinných proteinů.

 

Projektu bylo uděleno schválení Etické komise FN a LF UK v Plzni č.  367/2020